Právě si prohlížíte Na Moravu za zábavou

Na Moravu za zábavou

I když to dle předchozího článku mohlo vypadat, že Morava je pro mě jen o jídle, není tomu tak. Tahle část naší republiky toho nabízí tolik, že rozum zůstává stát a pusa se otevírá na každém druhém kroku. Úplně asi nebudu zmiňovat všechny místní památky v podobě zámků, zámeckých zahrad a tak. Těch je tady nepočítaně a všichni o nich víme už od základní školy.

Vyrazili jsme s rok a tři čtvrtě starým, extrémně aktivním Vincem. Spoustu jsme si toho tak museli odpustit, ale zároveň se nám podařilo objevit hromadu věcí, nad kterými by nás ani nenapadlo přemýšlet.

Lednice

Když pominu, že nejmilejší Vendelínovou zábavou bylo pobíhat pod nohami návštěvníků místního zámeckého parku, musím zmínit, že na děti jsou tu docela dobře vybavení. Při zámeckých stezkách sem tam narazíte na různé prolézačky, klouzačky a pískoviště. Pokud nemáte doma prcka takového, který vám hlava nehlava odevšad skáče, tak i lodičky, které vás dopraví až k Minaretu (my vynechali 😀 ). Musím ale zmínit skvělou atrakci, především pro malé kluky (a tatínky s klučičí duší). Z lednického nádraží vyjíždí 4x denně historický vláček do Břeclavi, koupit si můžete zpáteční jízdenku. Doporučuji sednout do vagonu z hvězdou, který je z padesátých let a jeho interiér je svým způsobem opravdu okouzlující.

 

Valtice

Součástí valtických zámeckých zahrad je nádherná bylinková zahrada, založená roku 2004. Je věnována památce paní Tiree Chmelar, jež byla hlavní iniciátorkou projektu, otevření zahrady se však nedožila. Na první pohled potěší především nás mámy, kuchařky a pěstitelky. Na ten druhý však všetečné dětičky objeví pískoviště a zákoutí s konvičkami, kterými mohou samy zalévat bylinky. Těch je zde více než 300 druhů.

Mikulov

Tady je to jasné. Svatý kopeček. Na ten se jednoduše dostanete i s kočárkem (alespoň trochu terénním), za podmínky, že využijete „zadní vchod“. Nádherný výhled nejen na Mikulov, ale i samotnou Pálavu je prostě dechberoucí. Genius loci tohoto místa je neoddiskutovatelný. Raději bez maličkých dětí (ty od čtyř let výš to jistě v pohodě zvládnou) vyrazte na Kozí hrádek, který vám poskytne výhled zase z jiné perspektivy. Navíc se zpět do města můžete vrátit starou židovskou čtvrtí skrz dědictví, o kterém by měl vědět každý z nás.

svaty kopecek

mikulov

Kousek od Mikulova nemůžete s dětmi vynechat Aqualand Moravia. Celodenní návštěva s rodinnou vyjde na pěkný balík, ale stojí to za to. Sama můžu doporučit vstup po 17. hodině, který je výrazně levnější (mají otevřeno do 21 hodin). Děti stejně déle ve vodě neudržíte. Prckové do 100 cm mají vstup zdarma. My tuhle možnost využíváme vždy, když je venku deštivo nebo jakkoliv nevýletně.

zamek mikulov

Čejkovice

A znovu starý známý Sonnentor. Kdo čeká rozsáhlé bylinkové zahrady a pole, bude asi zklamaný, ale jen chvíli. Suroviny pro výrobu totiž firma získává především od svých dodavatelů, které si pečlivě vybírá (jak u nás, tak ve světě). Moderní budova výrobny, která v sobě skrývá zároveň sklad, prodejnu a vyhlídku, je obklopena vinicemi. Vám, které zajímá zdravý životní styl, respekt k planetě a zákulisí téhle jedinečné firmy, doporučuji krátkou prohlídku, konanou každou hodinu. Děti i tatínky tohle asi příliš nezaujme, posaďte je proto mezitím na skvělý čaj, limonádu nebo dorty do kavárny, která je součástí. Kluci se zatím vyblbnou na retro traktoru nebo v obří houpací síti. Holky mohou zkoumat rostlinky a díky všudypřítomným hrám poznávat svět bylinek. Na vyhlídce se všichni mohou díky fotopointu nechat vyblejsknout a fotografii si poté stáhnout ze stránek Sonnentoru.

Většině lidí se však při zmínce o Čejkovicích vybaví Habánské sklepy. V místních sklepích se taktéž v určité hodiny konají prohlídky, na nás už je to však příliš komerční. Pronikáme raději do tajů menších pěstitelů, které tak můžeme poznat osobně a popovídat si s nimi o jejich řemesle.

Klentnice

Klentnice není jenom Café Fara, to je jisté. Věřím, že je zde spousta míst k prozkoumání, my však navíc stihli jen jedno, to nejúžasnější – Sirotčí hrad. Opět pro větší děti, s kočárkem je výstup dost nebezpečný, navíc jej musíte nechat dole pod hradem, protože dál už to jinak, než po svých prostě nejde. Odměnou vám bude výhled do krásné krajiny jižní Moravy a možná vteřina nebo dvě zastavení srdce. Budete doslova lapeni.

vinice

Nestihli jsme a moc nás to mrzí

Zhruba 13 kilometrů od Mikulova je ekofarma Jáňův dvůr, na který můžete vyrazit za jídlem, poznáním, bydlením, zvířaty a spoustou dalšího. Kousíček za hranicemi najdete rakouské termální lázně v Laa. Ty jsou opět moc fajn pro děti. Navíc, pokud využijete vstup přes venkovní část, vyjde dospělého celodenní vstupné na 13Euro (tato možnost je pouze při pěkném počasí).

Tento příspěvek má jeden komentář

Mám k tomu co říct

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..