Právě si prohlížíte Smoothie s řepou a borůvkami

Smoothie s řepou a borůvkami

Není v silách žádného rodiče ze dne na den reagovat na myšlenkové pochody v dětské hlavičce. Je to pár dní, kdy si zoubky čistil sám – dnes olízne pastu a uzamkne rtíky na 20 západů. Pár týdnů, kdy do něj obědy zahučely jak voják do krytu – dnes je polední jídlo směsí dramatického divadla, mučení a snahou o napodobení čehokoliv, co mě napadne, jen abych Vincovi do pusy vpravila lžičku něčeho, co po mně vzápětí vyprskne nebo alespoň semele dohromady a vystrčí do bryndáku (nebo rozmačká nebo rozhází nebo později schová do pračky).

Ujíždí se u nás na (díkybohu) bílých jogurtech, což málokdo chápe. Ale když dostane do ruky například jablko, tak jej rozkouše na větší či menší kusy, ty klidně půl hodiny nosí tajně v puse po bytě a poté nenápadně trousí, kam jej napadne. Proto teď víc než kdy jindy jedeme na vlně smoothies. Ideálně zeleninových. Zelená barva připadá Vendelínovi srandovní a s velkou chutí brčkem vysrkne celou skleničku (na rozdíl od krásných velkých borůvek, které dostane do mističky a nedůvěřivou nechutí na ně kouká). Mám pocit, že kdybych rozmixovala dohromady cokoliv včetně masa, bude nadšený.

S jednou věcí však bojuji od začátku příkrmů – to dítě je ohromně líné kousat. Když jsme ještě používali připravené skleničky, odfiltroval kostičky mrkve nebo hrášek a plival je ven. Když se v jídle objeví něco, u čeho bude muset zapojit panty, je to problém. Když už se náhodou děje zázračná věc a Vendelín tiše kouše jídlo, které i spolkne, tak ho to po ukojení největšího hladu přestane bavit a oběd je passé.

Jasně, každého při čtení článku od začátku napadnou jako první zuby. To už by jich však musel mít alespoň 50.

Smoothie s řepou a borůvkami

2 porce, 5 minut

1 hrnek kokosového mléka nebo vody  1 střední červená řepa • 1 banán  1 pomeranč  1/2 hrnku borůvek (klidně mražených)  1/4 lžičky skořice

1.Řepu oloupejte a nakrájejte na větší kousky. V mixéru ji rozmixujte společně s kokosovým mlékem/vodou. Pokud nemáte supervýkonný mixér, počítejte s mírně hrubší strukturou (která však u smoothies není nic neobvyklého). Tipy na to, jak se s tím poprat, uvádím níže.
2. Přidejte ostatní suroviny a nechte důkladně promixovat, dokud není smoothie hladké.

Tip: Pokud nemáte výkonný mixér (stejně jako já), vůbec to nevadí, máte spoustu možností • pokud řepa není dřevnatá a vyschlá, mixér si s ní poradí, nebojte • pokud i tak máte strach, můžete řepu před mixováním nastrouhat nahrubo • pokud vám i přesto přijde struktura hrubá, přeceďte tento mix, vlijte jej zpět do mixéru a pak už postupujte dle instrukcí použijte odštavněnou řepnou šťávu (klidně i kupovanou) – přijdete tak sice o spoustu vlákniny, což je škoda, ale o další přínosné účinky řepy ochuzeni nebudete – v tomto případě však nepoužijete kokosové mléko a veškerou tekutinu nahradíte řepnou šťávou (+ bude lepší přidat ještě např. půl banánu pro hutnější strukturu)

Mám k tomu co říct

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..