Bylinkový ráj Sonnentor

Bylinkový ráj Sonnentor

  • Post Author:
  • Post Category:Život
  • Post Comments:1 Comment

#moravatrip už je bohužel dávno za námi, ale vzpomínky se mi vrací den co den. Nejen kvůli hyperaktivnímu Vendelínovi, který nám z dovolené udělal malý maraton, ale také kvůli místům, která jsme si s nostalgií připomněli, ukázali je malému človíčkovi a poznali jako úplně nová, i přesto že dávno známá.

vinice

Nedávno jsem na instagramu slibovala malý článek o mém oblíbeném Sonnentoru. Fascinuje mě totiž, jak to v pozadí celé česko-rakouské firmy chodí a také to, že v dnešní době, kdy se všichni honíme za majetkem, existují místa, kde lidé pracují rádi a především srdcem.

Jedním takovým byl čejkovický Sonnentor, do kterého jsem se chystala už mnoho let. Tentokrát jsme vyrazili jako celý tým i s rodiči a malým pytlíkem hysterických záchvatů. Už jen samotné místo je prostě magické, opravdu zde roste radost. Od party jsem se trhla a sama tak absolvovala pravidelnou prohlídku výrobny voňavých čajů spojenou s vyprávěním o historii a podmínkách, které zde panují.

 

sonnentor

Letos v Sonnentoru slaví čtvrt století. 25 let firmy, jež celou dobu funguje na zásadách ekologického zemědělství a s každým dalším projektem se snaží jít ještě o něco dál. • Budovy nekupují nové, ale rekonstruují. • Snaží se o obnovu tzv. brownfields. • Ekologii podporují takovým způsobem, že zpracují i prach, který vznikne jako odpad při výrobě čajů (část přijde zemědělcům jako krmivo pro zvířata a opravdu jemný prach se peletuje a v této formě se využívá na vytápění). • „Zelená střecha“ není na okrasu, ale funguje jako izolace, aby se sklady v létě nepřehřívaly. • Ve Sluneční bráně nelze jinak, než „běžet“ na sluneční energii z fotovoltaických elektráren. • Maximum obalových materiálů je plně kompostovatelných. • Krabičky na čaje jsou univerzální pro celý svět, v jednotlivých destinacích se pak jen dolepují etikety v konkrétních jazycích (to aby nevznikal zbytečný odpad a snížily se náklady). Balí se samozřejmě ručně.

sonnentor

Bio pěstitele, kteří dodávají Sonnentoru suroviny, najdete nejen v České republice, ale i daleko za hranicemi Evropy. Obchod s každým z nich funguje na zásadách fair trade. Snaží se zde o trvale udržitelný rozvoj, což je důvod, proč tyto výrobky nenajdete ve velkých obchodních řetězcích.

Perličkou na závěr jsou pro mě brčka, která dostanete k limonádám a ledovým čajům v místní kavárně. Asi vás už napadlo, že plastová nebudou. Mám pro vás proto malou hádanku – čím se tu vlastně pije? 🙂

sonnentor

Tenhle článek by mohl vydat na knihu, kdybych se o každé báječné myšlence měla rozepsat více. Omluvte tak mírnou stručnost a vypravte se raději na vlastní oči poznat krásy jižní Moravy a poklady, které nabízí ♥ (spoustu se mi toho totiž vůbec nepodařilo do těch pár řádků napasovat – vyhlídka, historie, jednotlivé zahrady, pěstitelé, kteří nejsou anonymními tvářemi, ale lidmi s příběhy, velmi pečlivá kontrola všech surovin…). Je to prostě věda! Ale krásná ♥♥ Určitě se sem co nejdříve vrátíme. Už teď se těším!

sonnentor

This Post Has One Comment

Mám k tomu co říct

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..