Právě si prohlížíte Velikonoční vajíčka z betonu & klíčení ve skořápkách

Velikonoční vajíčka z betonu & klíčení ve skořápkách

Protože se Velikonoce nenápadně blíží, připravila jsem pro vás dnes takový malý dvojnávod na to, jak pojmout velikonoční výzdobu. Nečekejte nic složitého, to u nás moc nefrčí. Navíc teď, když se neustále vrtáme v zemi a v obsahu domu a asi šesti kůlen a kůlniček nám na tvoření ani nezbývá čas. Betonová velikonoční vajíčka už jsou klasika a pěstování ve vaječných skořápkách je zas něco, u čeho bude děti ohromně bavit pozorovat celý proces. V případě klíčící řeřichy nebudou muset čekat dlouho a každé ráno tak s nadšením budou pozorovat, jak od předchozího večera povyrostla. Alespoň u nás to tak bylo. Až do snězení. Jo, vážně jí snědl! Tedy alespoň to, co mu nechali jeleni – úplně na konci článku můžete vidět, jak si s řeřichou vyhraje Vincínek, malý chlapeček 😀

Betonová DIY vlna hýbe všemi šikovnými ručičkami a tak, když už má konečně smysl něco vytvářet i s Vincem, dorazila i k nám. Dva týdny proto vajíčka nerozklepávám, ale vyklepávám ze skořápek. Důvod to má prostý – abych měla beton kam nalít, musím si vytvořit formičky. Pečení i míchaná vajíčka mi trvají dvakrát tak dlouho, protože do skořápky kutám co nejmenší díru abych vajíčko zároveň nerozbila.

diy betonová vejce

Taky máte v živé paměti ruční barvení vajíček v dětství? Jehlou se opatrně z obou stran dělala do skořápky díra, kterou pak ten s největší odvahou a nejsilnějším dechem vyfoukl bílek a žloutek. Zpravidla to bylo doprovázeno pořádně vykulenými očními bulvami a rudou barvou v obličeji. Myslím, že s nástupem školky, nejpozději však prvního stupně základní školy, nás to čeká taky. Už teď v duchu vymýšlím důvody, proč tuhle šílenou práci bude muset dělat Honza, jakožto tatínek a hlava rodiny. Hlavní foukač. To dá rozum. Já zůstanu u betonu, když už jsem ten stavitel. A plíce mám vlastně taky na prd. Je to dohodnutý 😀

Betonová velikonoční vajíčka jsou krásná svou jednoduchostí, a proto je nechávám tak, jak se mi podařilo je vyloupnout ze skořápek. Nápadům se však meze nekladou a vy je můžete namáčet do pastelových nebo metalických barev, natírat štětcem, ledabyle postříkat bílou barvou kvůli flíčkům, převázat provázkem, přidat peří… Prostě co vám fantazie, případně nekonečná fantazie vašich dětí dovolí. Obrovskou výhodou je, že vám vydrží do příštího roku. A toho dalšího. A minimálně prvních Velikonoc vašich vnoučat.

diy beton vejce

Velikonoční vajíčka z betonu

• skořápky z vajíček (obsah vyklepnutý, skořápky omyté) • beton (ideálně hobby) • voda • nádoba na rozmíchání (bezva je s hubičkou, ať z ní můžete rovnou přelévat rozmíchaný beton) • špejle nebo stará lžíce na míchání • plato na vajíčka (ať máte naplněná vajíčka kam odložit ke schnutí) • malý nožík na loupání

1.Pokud ještě nemáte, připravte si skořápky – měly by na své spodní, oblejší straně mít otvor o průměru zhruba 1.5 cm, aby se vám do nich beton snadno vpravoval. Skořápky si vložte do plata otvorem nahoru.
2. Rozmíchejte beton s vodou přibližně na konzistenci hustého lepidla (pokud si nejste jisti konzistencí, mrkněte třeba na youtube).
3. Rozmíchaný beton přelijte/přendejte do připravených skořápek až po vrch a nechte alespoň den vysychat. Na tři dny jsme odjeli pryč a loupala jsem až poté, šlo to úplně v pohodě.
4. Vyloupaná „vajíčka“ nechte ještě zhruba den až dva vysychat, důležité je, aby schla pomalu. Jinak by mohla popraskat.
5. Nechte je „jen tak“, případně dekorujte podle svého.

klíčení řeřicha

Jakmile přijde jaro, chybí mi moje bývalá práce asi nejvíc. Je to totiž doba, kdy jsem se ve velkém mohla obklopit všemi možnými jarními květinami a alespoň na chvíli předstírat, že jsou moje. Od chvíle, kdy jsem desítky cibulek odkvetlých narcisů, hyacintů a modřenců vozila na zahradu k babičce i byly 😀 Díky tomu je ale každé jaro babiččina zahrada zaplavena odstíny modré, růžové, žluté a asi tisíci dalších. Zpětně nelituju ani jediné neprodané jarní květiny, protože tohle je prostě nádhera. Naše zahrada tak za pár let bude vypadat taky. Divoká, barevná, voňavá. Ale teď už hurá tvořit!

 

Klíčení řeřichy ve vaječných skořápkách

• poloviny vaječných skořápek • kousky vaty nebo vatová kolečka na odlíčení • semínka řeřichy • voda • plato na vajíčka na uložení skořápek při klíčení

1.Skořápky vymyjte a do každé z nich dejte kousek vaty/kolečko. Zalijte trochou vody.
2. Vatu posypte semínky. Uložte do plata a dejte na světlo klíčit.
3. Kontrolujte, aby vata byla neustále vlhká (důležité je nepřelít, aby semínka nezačala hnít).
4. Za čtyři dny už by měly rostlinky dosahovat 4 centimetrů.
5. Řeřichu můžete použít tak, jak jste zvyklí.

Mám k tomu co říct

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..