Právě si prohlížíte Nočky s máslovým mangoldem

Nočky s máslovým mangoldem

Dětské spaní. Ha! Po tom, co jsme si zoufali, že nám Vinca začal vylézat z postýlky a usínat několik hodin, se to trochu uklidnilo. Tím jsem se samozřejmě musela pochlubit, a to byla chyba. Velká chyba 😀 Záhy se to totiž vrátilo do starých kolejí. Co starých! Úplně nových! Naleštěných, neponičených a pěkně zákeřných! K vylézání a dlouhému usínání se přidalo otevírání nejen vchodových dveří, ale i těch od ložnice. A svlékání. A úmyslné zapadávání mezi postele. Proto jsme byli o víkendu v Dobřanech. Obhlídnout terén.

noky mangold

To si takhle dáme synka v běžný čas spát, já odjedu na nákup, který trvá i s cestou zhruba hodinu a Honza číhá. Číhá na to, kdy se uklidní hluk v ložnici, jež je známkou snížení Vincovy aktivity a následného spánku. Vědecký, že? Prostě prověřený postup 😀 Ale zpět k historce. Z nákupu se vrátím, muž má v obličeji šťastný a uvolněný výraz – už nějakou dobu je totiž ticho. Tak si tak k němu přisednu na gauč, nákup zatím nechám nákupem, abych nešustila a náhodou Vince nevzbudila. To ovšem nehrozí.

noky mangold

Vzápětí se totiž pověsí na kliku a s jásotem přibíhá s nadšeným skandováním „čůrat, čůrat!“ a „nahateeeej!“. Vyměníme si pohledy, intenzivně se snažíme zadržet smích a v nevyřčených povelech si rozdělíme úkoly. Honza ten oblékací, já jdu hledat loužičky. Jako zázrakem jsem žádnou neobjevila. Zatím.

Do pěti minut je synek zpět v postýlce. Nebo naší posteli. To je fuk, od chvíle, kdy to jde, panuje u nás v ložnici absolutní anarchie a usíná se kdekoliv a jakkoliv to jde. V průběhu hraní, řevu nebo čtení. Zasedneme zpět na gauč a číháme společně. Asi minutu. Tentokrát striptérství proběhlo kosmickou rychlostí. V rodičovské vynalézavosti jsme dali dohromady pyžamo, ze kterého se prostě nevymotá a uložili jej zpět. Nebudu to prodlužovat, usnul zhruba v půl jedenácté. Ve stoje, z každé strany podepřený jednou postelí. Kupodivu oblečený 😀

noky mangoldem

A po mém osobním vylití srdce tu mám něco přínosného zase pro vás – v podobě pokračování mangoldového šílenství. Rychlý recept s mangoldem v mnoha podobách, který chutná všem, není vám po něm těžko a je tak zelený a nabitý živinami, že vám výhonky začnou po snědení rašit snad i na zádech.

Nočky s máslovým mangoldem

4 porce, 25 minut

nočky • 220 g mangoldu (nebo mix mangoldu a listů mladé řepy; váha bez stonků) • 2 velká vejce  1/4 lžičky sušeného oregana  1/4 lžičky soli  100 ml vody  200 g špaldové mouky  50 g celozrnné špaldové mouky  1 vrchovatá lžíce strouhaného parmazánu  olivový olej
máslový mangold • 2 mladé pórky  300 g mangoldu (váha bez stonků) • sušený česnek  sůl & pepř  1 lžíce olivového oleje  50 g másla  parmazán

Nočky

1.Do velkého hrnce dejte vařit mírně osolenou vodu. Mangold (a lístky z řepy) omyjte a vhoďte do vroucí vody. Vařte zhruba 2 – 3 minuty, poté slijte a ihned propláchněte ledovou vodou.
2. Dejte vařit další osolenou vodu, tentokrát na nočky. Mezitím ze spařených listů vymačkejte vodu a dejte je do robotu společně s vodou, kořením, vejci a parmazánem. Promixujte do hladké směsi a poté přisypte mouku. Mixujte dál, dokud nevytvoříte hladké těsto.
3. To pak protlačte do vroucí vody přes haluškové síto a vařte, dokud nevyplavou nahoru.
4. Sceďte, přendejte do mísy a pokapejte lžící olivového oleje, aby se neslepily.

Máslový mangold

1.Ve velké pánvi rozehřejte olivový olej a nechte na něm zesklovatět na drobno nakrájený pórek. Mangold operte, pořádně osušte a nakrájejte na nudličky.
2. Ty společně s máslem vhoďte k pórku a chvíli obracejte, dokud listy nezavadnou. Osolte, opepřete, dle chuti přidejte sušený česnek. Ještě chvíli míchejte, aby byl mangold hotový, ale nepřevařený (barva by ztratila svěžest).
3. Odstavte z plotny a podávejte s nočky, posypané strouhaným parmazánem.

noky mangoldem

Na nočky jsem se inspirovala v prověřeném receptu z Apetitu na špenátové špecle, který je u nás doma již roky stálicí.

Tento příspěvek má jeden komentář

Mám k tomu co říct

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..